Jana Drdácká

Jana Drdácká

Jana Drdácká

Flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka je průkopnicí flamenka v České republice a jeho výuky na profesionální úrovni – od roku 2001 vyučuje v Praze, kde v roce 2002 založila své první studio Zambra. Od roku 2012 vlastní Taneční studio Element v Opletalově ulici v Praze.

S flamenkem se seznámila v roce 1998 během vysokoškolských studií v USA, kde absolvovala první kurzy u José Moliny v New Yorku. Následující léta se učila ve Španělsku u renomovaných profesorů jako Manolo Marín, Matilde Coral, Javier Latorre, Israel Galván, Belén Maya a Rafaela Carrasco. S kytaristou Danielem Gájou založila v létě 2000 první ryze českou flamenkovou skupinu Arsa y Toma. Na podzim roku 2010 skupina Arsa y Toma zanikla a Jana vytváří s kytaristou Morenitem de Triana (Stanko Kohútek) skupinu Flamenco Element, podle stejnojmenného projektu, který oba umělce svedl dohromady. Ve Flamenco Elementu hrají nejlepší muzikanti v Čechách v tomto oboru: Michael Cába cajón, Václav Greif piano, Pavol Križovenský flétna, Marek Cába baskytara, Zdeněk Žorna zpěv. Tanečním partnerem Jany je Eduard Zubák.

Jana Drdácká je nejen tanečnicí, ale i choreografkou a dramaturgyní svých projektů. V letech 2004-2007 uvedla na scénu pražského Švandova divadla, Divadla v Dlouhé a Divadla ABC následující představení: Color Flamenco (2004-2005), Tierra de Flamenco (2006) a Arena y Sal (2007). Pro divadelní hru Pláňka vytvořila choreografii v Divadle na Prádle v roce 2002. S operní pěvkyní Editou Adlerovou vytvořila představení Carmen a Flamenco, se kterým skupina hostovala na mnohých festivalech a kulturních akcích po celé ČR. Jako host španělských umělců tančila v představení Latido Flamenco sevillského tanečníka Juana Polvilla v Divadle ABC v roce 2003 a v představení 3 Mil Kilómetros se sevillským kytaristou El Pulgou ve stejném divadle v roce 2009. Pro ND Brno vytvořila Jana v roce 2008 s kytaristou Morenitem de Triana půlhodinové intermezzo Flamenco Element jako předehru k baletu Carmen. V posledních projektech Jana zkoumá rovnováhu připravené kompozice a improvizačních principů flamenka: Flamenco Element & Ismael Fernandez (duben 2011), Flamenco Element & Juan Polvillo (květen 2013), „TEĎ“ (listopad 2013).