Flamenco Element

Hudebně-taneční skupina Flamenco Element představuje nejlepší české a slovenské umělce v tomto oboru: tanečnice Jana Drdácká, tanečník Eduard Zubák, kytarista Morenito de Triana, cajonista Michael Cába, pianista Vašík Greif, flétnista Pavol Križovenský, baskytarista Marek Cába a zpěvák Zdeněk Žorna (do roku 2013). Formace datuje svoji existenci od inauguračního plzeňského vystoupení 16. 10. 2010, i když spolupráce jednotlivých členů jde mnohem dále. Skupina absolvovala vystoupení v Čechách i v zahraničí a ve svém žánru patří k nejlepším ve střední Evropě. Muzikanti i tanečníci Flamenco Elementu zkoumají tradiční flamenkové styly (tzn.palos) prizmatem středoevropské nostalgické duše.

Flamenco Element

Flamenco Element

Jana Drdácká – tanec
Flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka Jana Drdácká, je průkopnicí flamenka v České republice. Jana je zároveň dramaturgyní svých projektů. V letech 2004-2007 uvedla na scénu pražského Švandova divadla, Divadla v Dlouhé a Divadla ABC následující představení: Color Flamenco (2004-2005), Tierra de Flamenco (2006) a Arena y Sal (2007). Pro divadelní hru Pláňka vytvořila choreografii v Divadle na Prádle v roce 2002. S operní pěvkyní Editou Adlerovou vytvořila představení Carmen a Flamenco, se kterým skupina hostovala na mnohých festivalech a kulturních akcích po celé ČR. Jako host španělských umělců tančila v představení Latido Flamenco sevillského tanečníka Juana Polvilla v Divadle ABC v roce 2003 a v představení 3 Mil Kilómetros se sevillským kytaristou El Pulgou ve stejném divadle v roce 2009. Pro ND Brno vytvořila Jana v roce 2008 s kytaristou Morenitem de Triana půlhodinové intermezzo Flamenco Element jako předehru k baletu Carmen. V posledních projektech Jana zkoumá rovnováhu připravené kompozice a improvizačních principů flamenka: Flamenco Element & Ismael Fernandez (duben 2011), Flamenco Element & Juan Polvillo (květen 2013).

Morenito de Triana – flamenková kytara
Morenito de Triana (Stanislav Kohútek) se hře na kytaru věnuje již více než 10 let. Začal jako samouk, později se formoval u kytarových mistrů Gerarda Nuneze, Nina de Pury a Jose Manuela Tudely. Jako flamenkový kytarista působil ve flamenkových skupinách Andalucía a Los Caminos. Později založil vlastní flamenkovou formaci Lagrima. Od roku 2002 působí jako první kytarista ve skupině světoznámého tanečníka Juana Polvilla, ve flamenkové škole tanečnice Araceli de Alcalá a jako profesor flamenkové hry Escuela flamenca Juan Polvillo de Alcalá. Účinkuje a hraje se slovenskou skupinou Los Remedios. Zúčastňuje se mezinárodních hudebních festivalů a turné. V letech 2008-2010 spolupracoval na aranžích a hrál v muzikálu Carmen po boku Lucie Bílé. Spolu s Janou Drdáckou tvoří ústřední tvůrčí dvojici skupiny Flamenco Element.

Eduard Zubák – tanec
Eduard Zubák tančí od 14-ti let a je původem profesionální tanečník a trenér sportovních tanečních párů. V roce 2006 – Mistr ČR profesionálů v latinsko-amerických tancích. V roce 2003 získal diplom od Svazu učitelů tance ČR a Member of World Dance & Dance Sport Koncil za složení profesionální zkoušky z tanců standardních a latinsko-amerických a roce 2007 ukončil studium na FTVS Univerzity Karlovy v Praze ve specializaci Taneční sport. Flamenku se věnuje od roku 2005, kdy se začal učit u Jany Drdácké. Poté se zdokonaloval ve Španělsku u profesorů jako Juan Polvillo, Javier Barón, Andrés Marín, Israel Galván, Belén Maya a Javier Latorre. V roce 2007 založil vlastní taneční studio Duende v Kolíně, kde se nadále věnuje výuce latinsko-amerických tanců a flamenka. Po boku Jany působil ve skupině Arsa y Toma a nyní je jejím tanečním partnerem a choreografem ve skupině Flamenco Element.

Pavol Križovenský – flétna
Od svých osmi let hraje na příčnou flétnu, nejprve pod vedením pana profesora Josefa Mokroše, prvního flétnisty Národního divadla, další zkušenosti sbíral u profesora Františka Malotína z pražské konzervatoře. Hře na saxofon se učil u profesora Jiřího Burdy, dále Marcela Bárty, Dušana Čecha, Matouše Kobylky a Ondřeje Štveráčka.  Od svých čtrnácti let hraje v nejrůznějších kapelách, kde si vyzkoušel pestrou škálu hudebních stylů. Figuroval ve skupinách NOI, Ram Adonai, Kateřina Sarkozy, Jull Dajen, Wunderbar Band, a dalších. Má četné zkušenosti v oblasti studiového hraní, podílel se na vytvoření mnoha zajímavých hudebních projektů. K flamenku se dostal přes skupinu Eshavira, kde vystupoval s tanečnicí Petrou Šťastnou, kytaristou Davidem Smržem a zpěvákem Zdeňkem Žornou. Od roku 2006 spolupracuje s tanečnicí Janou Drdáckou, se kterou se podílel na projektu Carmen a flamenco.

Michael Cába – cajón, perkuse
Hudebník a perkusionista, hudbou se zabývá od roku 1996. Absolvoval cajonové kurzy s Claudií Chambers, José Ramirezem a Alanem Perezem. Vedle flamenka se věnuje, spolu s Václavem Greifem a Markem Cábou, kubánské hudbě v plzeňské kapele Timbasa. Hraje na bicí, bonga, bata i cajón s přesností metronomu!

Václav Greif – piano
Vašík je všestranný muzikant, hudbě se věnuje od pěti let, první zkušenosti sbíral ve skupině Generace, 1999-2002 hrál ve skupině Homer Street, se kterou získal první místo v soutěži Bítová liga a natočil CD. Zároveň působil v česko-romské skupině Living Water, s níž v roce 2001 zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Amico Rom v Itálii. Vystudoval VOŠ Jaroslava Ježka v oboru saxofon (u Jaroslava Plačka) a jazzový klavír (u Jakuba Zommera, Ondřeje Kabrny a Matěje Benka). V letech 2003-2004 působil jako korepetitor operety DJKT, kde také aranžoval orchestr v muzikálu Pokrevní bratři. V letech 2005-2008 vyučoval na ZUŠ Stod, v roce 2007 vedl celoroční seminář improvizace na plzeňské konzervatoři a v roce 2008 vyučoval improvizaci na pedagogické fakultě ZČU. Spolu se skupinou Jazzmistake komponoval hudbu a účinkoval ve třech česko-německých inscenacích divadla Junges Landestheater Bayern v letech 2006-2008 v Čechách a v Německu. V současnosti působí ve skupinách Jazzmistake, Flamenco Element a Timbasa a dlouhodobě spolupracuje s Vlaďkou Bauerovou, Luďkem Kandou, pěveckým sborem Carmina Přeštice a dalšími umělci.

Marek Cába – basová kytara
Marek, stejně jako jeho bratr Michael, pochází z muzikantské rodiny (otec je známý baskytarista Karel Cába) a hudbě se věnuje od dětství. Svou lásku k basové kytaře zhmotňuje ve flamenkových aranžích, které skvěle dotvářejí hudební vize skupiny Flamenco Element. Kromě flamenka se věnuje kubánské hudbě ve skupině Timbasa.

Flamenková vystoupení v podání kvalitních umělců nabízejí strhující energii, emotivnost, dupová staccata a crescenda, jímavé melodické falsety, napětí a ticho před výbuchy závěrečných remate. To vše spoluvytváří nezapomenutelný zážitek, na který vás srdečně zveme!