Aires del Sur

Aires del Sur

Aires del Sur

Flamenco se v Olomouci objevilo se španělskou tanečnicí a lektorkou Elenou Moreno v roce 2002. Pod jejím vedením začali pronikat do tajů flamencového tance. Energie, emoce a síla flamenka je uchvátily. Tančit flamenco znamená vyprávět příběh a platí to samozřejmě i pro hudbu a zpěv. Původní seskupení Aires del Sur, ještě pod vedním Eleny Moreno, bohužel nemělo k dispozici živou hudbu, ale přesto úspěšně vystoupilo např. na Týdnech španělské kultury nebo charitativní akci Fotbal pro rozvoj. Poté, co se Elena Moreno v roce 2008 vrátila do Španělska, zůstala skupina svým způsobem opuštěná. Její členové ale o to víc napřeli svoji energii k získávání dalších flamenkových zkušeností. Absolvovali kurzy Jany Halukové “La Chiri”, Virginie Delgado nebo Matúše Kohútka “Mateo el Gallito” a Jany Drdácké. Ale protože flamenco nelze poznat bez toho,aby ho člověk studoval v jeho kolébce, Andalusii, jezdí pravidelně do Španělska. Dnes už skupina Aires del Sur pravidelně pořádá kurzy flamenka v Olomouci.

K oblíbeným tanečním lektorům patří především Marco de Ana, Ramón Martinéz, Carmen Alvarez, Belén Maya, Pastora Galván, Rosario Toledo, José Galván, Raimundo Betinéz, Juan Triqueros, Mari Carmen Guerrero, Judit Cabrero, Merche Esmeralda, Juan Polvillo, Cristian Almodovar, Amélia Vega, Candela Soto, La Truco, Matilda Gomez Romero, Carmen a Vanesa (FF09). Někteří členové absolvovali i kurzy kytary, zpěvu a perkusí u Matúše a Stanka Kohútkových, Petra Víta, Antonia Heredii, El Fytyho, Ismaela de la Rosa Fernandez, aj.

V roce 2008 skupina Aires del Sur začala pracovat s živou hudbou (kytara, zpěv). Tím dostalo olomoucké flamenco nový rozměr. První rok nové existence taneční skupiny Aires del Sur oslavili celovečerním představením FLAMENCO – AIRES DEL SUR, které se konalo v dubnu 2009 v Divadle hudby. Další významné akce, kterých se zúčastnili jsou: Mezinárodní flamenkový festival Mníšek pod Brdy, Flamenco festival 2009 v rámci Dnů španěské kultury Olomouc. Pravidelně se můžete s flamenkem v podání skupiny setkat na charitativních akcích (např. Postavme školu v Africe nebo Fotbal pro rozvoj).

V červenci 2009 vzniklo občanské sdružení Aires del Sur, jehož cílem je podporovat aktivity taneční skupiny a rozvíjet povědomí o španělské kultuře u nás.