Alma Flamenca

Alma Flamenca

ALMA FLAMENCA – Juan Polvillo & Jana Drdácká

Flamenková tanečnice Jana Drdácká a sevillský tanečník Juan Polvillo uvádějí svůj 1. společný hudebně-taneční projekt. Cílem představení je představit divákům, v rámci středoevropského turné, klasický formát flamenkových divadelních prezentací v osobitém zpracování přední české tanečnice a významného sevillského tanečníka. Tématem představení jsou základní lidské emoce – touha, vášeň, melancholie, radost či osamělost. Flamenkový taneční styl přetavuje tyto emoce do formy, která je ojedinělá a přes své hluboké kořeny dokáže přinášet stále novou a novou inspiraci.

„ALMA FLAMENCA – Juan Polvillo & Jana Drdácká“ nabízí divákům bohatý výběr flamenkových stylů v autorských hudebních aranžích a originálních choreografiích, které odrážejí současný vývoj flamenka a jeho stylizace i osobitý přístup interpretů k této tradici. Pánská a dámská taneční sóla se střídají s instrumentálními skladbami a duety obou protagonistů. Síla a kouzlo tradičního, čistého flamenka (flamenco puro) spočívá v kontrastech lyrických, pomalých pasáží s dupovými staccaty a náhlými, dramatickými zastaveními. V protikladu je zde i samotný mužský a ženský tanec a jeho výrazové prostředky. Napětí a dynamiku představení výrazně posiluje improvizační princip, který je i v pečlivě choreograficky zpracovaných projektech nutnou součástí, aby se nevytratilo „duende“ (jiskření, katarze, která se přenáší na diváky, duch, kouzlo, flamenkový šotek,…).

Turné 2014, v rámci kterého se projekt představí v Praze (1.6.), Brně (23.5.), Plzni (24.5.), Vídni (11.5.), Lublani (16.5.), Mnichově, Katowicích (28.5.), Budapešti, Bratislavě (22.5.) a Bánské Bystrici (7.5.), navazuje na předchozí projekty obou umělců a představuje možnost zažít živé flamenco v plné pestrosti a síle, a v tomto případě ještě v unikátním spojení tradičního sevillského mistrovství se středoevropskou melancholickou citlivostí.

Juan Polvillo, významný flamenkový tanečník, choreograf a pedagog, vystupuje v Praze již po několikáté. Jeho představení je vždy příslibem přívalu strhující energie a autentické andaluské atmosféry. Juan je umělec, který svou nespoutanou silou dokáže manipulovat publikem, přivést ho až před brány sevillské koridy či do malého tablaa ve čtvrti Arenal. Budete mít pocit, že jste tam byli, že víte, jak voní Andalusie, a že vůně jasmínu a prach koridy se vám vpily hluboko do vašich pórů. Na turné 2014 ho doprovodí charismatický zpěvák El Cheito, který spolupracovat s flamenkovou legendou Cristinou Hoyos a jedním z nejlepších flamenkových zpěváků Enriquem Morentem, a neméně nadaná zpěvačka Inma Rivero, která doprovází výtečné tanečníky, jako jsou Marco Flores, Olga Pericet nebo Manuela Ríos.

Projekt se koná pod záštitou Velvyslanectví Španělska v ČR a Institutu Cervantes a s podporou města Plzeň a Plzeňského kraje.