ŠPANĚLSKÁ KULTURA KŘÍŽEM KRÁŽEM aneb s Carmen i Donem Quijotem
Interaktivní program pro studenty středních škol 

 OBSAZENO 15. 4. – 19. 4. 2024, studio ITAKA, Korunní 35, Praha
vždy v 8:30; 10:45; 13:00

Modní přehlídka Lere LereDvouhodinový program je rozdělený do dvou částí. V první se budeme věnovat nejslavnějšímu španělskému hudebnímu žánru  – flamenku – a folklóru. Druhá část je věnovaná španělské gastronomii a důležitým osobnostem z historie, kultury, divadla, literatury a kinematografie.
Každá část začíná společným programem a následně si studenti připravené aktivity zkoušejí po menších skupinkách.

I. ČÁST – flamenco a folklór
Vydejte se s našimi umělci do slunného Španělska a vychutnejte si fascinující hudební žánr – flamenco. Tento hudební styl pochází z jižní části Španělska – z Andalusie. Od roku 2010 patří mezi nehmotné kulturní památky UNESCO. O popularizaci flamenka po celém světě se zasadil legendární kytarista Paco de Lucía, který několikrát vystupoval i v Čechách, a Carlos Saura se svými filmy. Naši hudebníci vám flamenkové umění nejenom předvedou, ale budete si moct i leccos vyzkoušet. Zjistíte, co si Španělé oblečou na férii, potrápíte své zeměpisné znalosti a na památku se můžete vyfotit v naší býčí aréně.

acodelucia270214acarmen_maincarlos_saura-buena

KONCERT
Nechte se našimi muzikanty a tanečnicí zasvětit do krásy tohoto žánru. Ukáží vám základní flamenkové styly, tanec s mantonem, bastonem, vějířem či batou de cola.

HUDEBNÍ DÍLNY
Již během koncertu hudebníci zapojí publikum do své produkce. Studenti si vyzkouší nejtypičtější rytmické hudební nástroje a prvky, které se ve flamenku využívají: hra na cajon, hra na kastaněty, palmas (rytmické potlesky).

cába5 (kopie)10418909_10207245106551156_3984722267011161608_ncajon5

AKTIVITY PO SKUPINKÁCH

Španělská fériová móda
V překladu slovo „feria“ znamená trh, pouť, jarmark nebo svátek. Nejslavnější férií je dozajista dubnová férie v andaluské Seville. Pojďte se s námi podívat na typické oblečení takového svátku.

Slepá mapa Španělska
Dokážete složit naši “puzzle” mapu a doplnit důležitá města? Určitě ano!

Fotokoutek v aréně
Vyfoťte se v cordóbském klobouku, s růží ve vlasech, vějířem nebo toreadorským kloboukem.

feria-2011-2carman malýpozadí1-malé

II. ČÁST – španělské národní poklady
Španělsko je země, která má pestrou paletu toho, co svým obdivovatelům nabídnout. Země zámořských objevů, divadelních klasiků, gastronomické speciality – tapas, lahodného vína, proslulého sherry, skvostů originální architektury A. Gaudího, surrealistického malíře S. Dalího a mnohých dalších pokladů, osobností a událostí. Pojďte si společně s námi připomenout a představit nejdůležitější z nich.

O GASTRONOMII (s možnou ochutnávkou tapas)
Krátké představení španělské kuchyně a nejpopulárnějších jídel a nápojů jako je gazpacho nebo paella. Pro zájemce bude přichystána i ochutnávka tapas/chuťovek (naložené sýry, pečené švestky ve slanině, nakládaná zelenina, chorizo, tortilla,…a nealkoholická sangría).

1325589108988gazpacho-andaluzchicken_sausauge_and_rd_pepper_paella

KALENDÁRIUM SLAVNÝCH OSOBNOSTÍ
Rychlý průlet historií a slavnými osobnostmi španělských dějin, umění, divadla, kinematografie s ukázkami nejslavnějších z nich (L. Buňuel, C. Saura, P. Almodovar, A. Gaudí…).

 todo-gaudi-principal-grande2012_03_21_IMG_2012_03_21_093A443A10_salvador_dali_11

AKTIVITY PO SKUPINKÁCH
Španělská knihovna
Nahlédněte do naší španělské knihovny. Perly španělské literatury jsou pro vás výzvou! Naleznete tu rozmanité literární žánry, ukázky v češtině i španělštině.

Minikurz (nejenom) španělštiny
Láká vás španělština, ale ještě jste neměli možnost si ji vyzkoušet? Připravili jsme pro vás rychlo-mini kurz, který vás o krásách tohoto jazyka přesvědčí! Vedle ní si budete moct vyzkoušet i základy baskičtily, galicijštiny a katalánštiny.

Španělský obchůdek Flamenkin
Místnost plná španělských suvenýrů, puntíků, triček, náušnic, šátků, CD, hudebních nástrojů.

Malování vějířů (speciální objednávka)
Pro milovníky výtvarného umění nabízíme možnost odnést si vlastnoručně vymalovaný vějíř.

ZÁVĚREČNÉ VYHODNOCENÍ KVIZU
Kdo dával během uplynulých dvou hodin pozor, jistě nalezl odpovědi na všechny kvizové otázky. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který si odnese drobnou cenu.

CENY (nutno platit skupinově): 
Jednotné základní vstupné: 195,-/osoba
Volitelné – ochutnávka tapas: 95,-/osoba
Volitelné – malování vějířů: 190,-/osoba

MÍSTO KONÁNÍ:
studio ITAKA, Korunní 35, Praha 2 – Vinohrady, www.studioitaka.cz
tramvaj č. 10, 16 do stanice Šumavská nebo metrem A na nám. Míru a pak 5 minut pěšky

ČASTÉ DOTAZY: