BRITSKÁ KULTURA KŘÍŽEM KRÁŽEM aneb s králem Artušem, Hamletem i Sherlockem
Interaktivní program pro žáky 2. stupně základních škol 

20. 5. – 24. 5. 2024, studio ITAKA, Korunní 35, Praha
vždy v 8:30; 10:45; 13:00

Dvouhodinový program je rozdělený na dvě částí. V první společné 
se budeme věnovat britské hudbě, důležitým osobnostem z historie, kultury, divadla, literatury, politiky, vědy a kinematografie 
a nakonec anglické gastronomii. 
V druhé části si žáci vykoušejí další připravené aktivity, rozděleni do tří menších skupin.

I. SPOLEČNÝ PROGRAM  – hudba & osobnosti & gastronomie
Anglie není jen zemí popíjení čaje, černého humoru a špatného počasí. Má pestrou paletu toho, co svým obdivovatelům nabídnout. Země, která dala světu Beatles, Shakespeara, osvícené i kruté monarchy, legendárního detektiva i slavného kouzelníka. Vydejte se bojovat s králem Artušem, braňte spravedlnost s Robinem Hoodem, uctěte oběti Bloody Sunday. Kromě svatého grálu má Anglie mnohých dalších pokladů, osobností a zajímavých událostí. Pojďte si společně s námi připomenout a představit nejdůležitější z nich.

KONCERT – KARAOKE
Naši všestranní muzikanti vás letem světem provedou slavnými hudebními kapelami. Z deseti nejslavnějších si žáci vylosují pět písní, které jim kapela zahraje. Odvážlivci si s nimi mohou i zazpívat. Texty písní budou k dispozici.

KALENDÁRIUM SLAVNÝCH OSOBNOSTÍ
Rychlý průlet historií a slavnými osobnostmi anglických dějin, umění, divadla, kinematografie, vědy s ukázkami nejslavnějších z nich (W. Shakespeare, Ch. Darwin, I. Newton, Jindřich VIII., Ch. Chaplin, J.R.R. Tolkien,…).

O GASTRONOMII (s možnou ochutnávkou anglické snídaně)
Krátké představení anglické kuchyně a nejpopulárnějších jídel a nápojů jako jsou fish and chips nebo vánoční pudding. Pro zájemce bude přichystána i ochutnávka anglické snídaně (fazole v tomatové omáčce, klobásky, slanina, toust, ochucené majonézy a samozřejmě čaj se sušenkami).

Malování run J.R.R. Tolkiena (speciální objednávka)
Pro milovníky Tolkienova fantastického světa nabízíme možnost odnést si vlastnoručně malované runy (sada umělých kamenů ve váčku).

Závěrečné vyhodnocení kvizu
Kdo dával během uplynulých dvou hodin pozor, jistě nalezl odpovědi na všechny kvizové otázky. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který si odnese drobnou cenu.

II. PROGRAM PO SKUPINÁCH – geografie & jazyky & literatura & legendy & etika

ANGLICKÁ KNIHOVNA
Nahlédněte do naší anglické knihovny. Perly anglické literatury jsou pro vás výzvou! Naleznete tu rozmanité literární žánry, ukázky v češtině i angličtině (Romeo a Julie, Robinson Crusoe, Kniha džunglí,..).

LEGENDY, POVĚSTI A SVÁTKY
Jaké atributy patří ke králi Artušovi? A co je typické pro Robina Hooda? Věděli jste, že svátek sv. Valentina i Halloween jsou původem anglické svátky? Proč je na Den sv. Patrika všechno zelené?

SLEPÁ MAPA ANGLIE
Dokážete složit naši “puzzle” mapu, doplnit důležitá města a určit slavná místa? Určitě ano!

JAZYKOVÉ OKÉNKO
Úředním jazykem Velké Británie je angličtina nicméně v ostrovním království se mluví i dalšími jazyky. Láká vás irština, skotština, velština nebo kornština, ale ještě jste neměli možnost si je vyzkoušet? Připravili jsme pro vás rychlo-mini kurz, který vás o krásách těchto jazyků přesvědčí!BARTITSU 

Sebeobrana gentlemanů aneb když se Sherlock musel prát.
Angličané jsou v každé situaci gentlemani. Ani bojové umění je nedonutí odložit cylindr, vycházkovou hůl, deštník či havelok. Zakladatel bartitsu Edward William Barton-Wright využil své znalosti jiných bojových systémů, které se naučil při svých cestách, a také znalosti jujutsu. Zkombinoval orientální styl boje s použitím předmětů, které měl právě gentleman “po ruce”. Tento systém by byl pravděpodobně úplně zapomenut, kdyby nebylo Sira Artura Conana Doyla a jeho Sherlocka Holmese.

CENY (Platba hotově před představením. Nutno platit skupinově): 
Jednotné základní vstupné: 195,-/osoba
Volitelné – ochutnávka anglické snídaně: 95,-/osoba
Volitelné – malování run: 190,-/osoba

MÍSTO KONÁNÍ:
studio ITAKA, Korunní 35, Praha 2 – Vinohrady, www.studioitaka.cz
tramvaj č. 10, 16 do stanice Šumavská nebo metrem A na nám. Míru a pak 5 minut pěšky

FOTOGATERIE Z AKCE:

Koncert – britský repertoár

 

Puzzle mapa britských ostrovů s nejznámějšími místy, osobnostmi, zajímavostmi…

 Jazykové okénko

 

 

 

 

 

 

Perly britské literatury

Bojové umění gentlemanů – bartitsu

Slavné britské osobnosti – křížovka

Ochutnávka anglické snídaně